Home
Pozvánka na besedu Svět zblízka o Iránu 27. ledna 2014 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Kateřina Kahanová   
Pátek, 10 Leden 2014 15:22

Srdečně Vás zveme na další besedu z cyklu Svět zblízka, která se bude konat v pondělí 27. ledna  od 19 hodin v kavárně Potrvá v Praze-Dejvicích.

Írán si možná někteří spojí s velkolepou slávou Perské říše. V očích většiny z nás se však tato země stala symbolem pro nepochopitelný strach a ikonou radikálního islámského režimu. Jaká je ale pravda? Je tato islámská republika opravdu jen zemí, kde převládá černá barva oděvů, islám pokrývá veškeré aspekty života lidí a pouhá zmínka o západním světě je záminkou k vyvolání nevraživosti? Nikoliv. Bezesporu by se dalo říct, že z pohledu laické veřejnosti se jedná o jeden z největších kulturních omylů.

Od doby Islámské revoluce v roce 1979 se změnila řada věcí. Přestože je Írán označován za islámskou republiku, ukážeme si, že oči Ajatolláhů nedosáhnou všude. Podíváme se do centrálního Íránu, kde budeme mít možnost pohlédnout do srdce staré perské civilizace v Persepoli. Neopomineme ani architektonicky bohaté město Esfahan, které je právem označované za klenot. Na čaj se zastávíme v malé Qazvínské čajovně strýce Hassana a navštívíme Alamut, hrad vražedných Assasínů, kteří v jistých dobách byli postrachem širokého okolí.

Ukážeme si také, jak snadné je po Íránu cestovat i bez znalosti perského jazyka a seznámíme se s některými specialitami místní kuchyně. Setkáme se s neuvěřitelnou pohostinností místního obyvatelstva, poznáme Teherán jako pulzující metropoli moderního perského života a nenápadně vkročíme i do života samotných ĺránců v situacích, kdy jim cestu zkříží tak nevídaný úkaz, jakým s jistou rezervou západní turista stále v Íránu je.

Co vše se skrývá za nálepkou arabské země Vám představí Vladimír Váchal, který Írán navštívil čtyřikrát a na teheránském institutu Dekhoda získal certifikát z perského jazyka. Diskuze je v průběhu i závěrem přednášky více než vítána! Možná dojde i na nějakou tu ukázku perštiny… J

Hlavním partnerem celého projektu je nezisková nevládní organizace AFS Mezikulturní programy, o. s.

Těšíme se na Vás!

Tým projektu Svět zblízka